Explanation: for aluminum, the specific energy required is u = 2.9 j/mm3 therefore,
Q. volts, I = 200 A, and the cross-sectional area of the weld bead is 30 mm2. Estimate the welding speed if the workpiece and electrode are made of (a) aluminum, (b) carbon steel, and (c) titanium. Use an efficiency of 75%.
β
Correct Answer: (B)
34.5 mm/s
Explanation by: Mr. Dubey
for aluminum, the specific energy required is u = 2.9 j/mm3 therefore,
Discussion
Question Analytics
108
Total Visits
2 y ago
Published
Mr. Dubey
Publisher
93%
Success Rate