Q. If cost of 15 eggs be 75 rupees, then find out the cost of 5 dozen eggs.
β
Correct Answer: (A)
300
Explanation: Cost of 15 eggs = 75 rupees
Cost of 1 egg = 75/15 = 5 rupees,
Cost of 5 dozens, i.e. 5 x 12 = 60 x 5 = 300
Explanation by: Babita
Cost of 15 eggs = 75 rupees
Cost of 1 egg = 75/15 = 5 rupees,
Cost of 5 dozens, i.e. 5 x 12 = 60 x 5 = 300
Cost of 1 egg = 75/15 = 5 rupees,
Cost of 5 dozens, i.e. 5 x 12 = 60 x 5 = 300