πŸ“Š Math
Q. If cost of 15 eggs be 75 rupees, then find out the cost of 5 dozen eggs.
  • (A) 300
  • (B) 400
  • (C) 500
  • (D) 600
βœ… Correct Answer: (A) 300

Explanation: Cost of 15 eggs = 75 rupees
Cost of 1 egg = 75/15 = 5 rupees,
Cost of 5 dozens, i.e. 5 x 12 = 60 x 5 = 300

Explanation by: Babita
Cost of 15 eggs = 75 rupees
Cost of 1 egg = 75/15 = 5 rupees,
Cost of 5 dozens, i.e. 5 x 12 = 60 x 5 = 300

πŸ’¬ Discussion


πŸ“Š Question Analytics

πŸ‘οΈ
584
Total Visits
πŸ“½οΈ
4 y ago
Published
πŸŽ–οΈ
Babita
Publisher
πŸ“ˆ
81%
Success Rate