Q. The C.P. of an article is 40% of the S.P. The per cent that the S.P. is of C.P. is ?
β
Correct Answer: (D)
250
Explanation: Let S.P. = Rs. 100
Then C.P. = Rs. 40
∴ Required percent = (100/40) x 100% = 250%
Explanation by: Mr. Dubey
Let S.P. = Rs. 100
Then C.P. = Rs. 40
∴ Required percent = (100/40) x 100% = 250%
Then C.P. = Rs. 40
∴ Required percent = (100/40) x 100% = 250%