Q. If the cost price of 23 toys is equal to selling price of 20 toys. Then the gain or loss percentage is ?
β
Correct Answer: (A)
12
Explanation: Here, a = 23, b = 20
∴ Required percentage profit = [(a - b)/b] x 100 %
= [(23 - 20)/20] x 100% = 15%
Explanation by: Yashika
Here, a = 23, b = 20
∴ Required percentage profit = [(a - b)/b] x 100 %
= [(23 - 20)/20] x 100% = 15%
∴ Required percentage profit = [(a - b)/b] x 100 %
= [(23 - 20)/20] x 100% = 15%