Q. A car covers 150 km in 3 hours. What is its speed?

  • (A) 40 km/h
  • (B) 45 km/h
  • (C) 50 km/h
  • (D) 55 km/h
βœ… Correct Answer: (C) 50 km/h
Explanation: Speed = distance/time = 150/3 = 50
Explanation by: Krishna Sharma
Speed = distance/time = 150/3 = 50

πŸ“ Notes by Other Students/ Teachers


πŸ“Š Question Analytics

πŸ‘οΈ
76
Total Visits
πŸ“½οΈ
10 mo ago
Published
πŸŽ–οΈ
Krishna Sharma
Publisher
πŸ“ˆ
88%
Success Rate