πŸ“Š Math
Q. If a car travels 420 km in 7 hours, what is its speed?
  • (A) 55 km/h
  • (B) 60 km/h
  • (C) 65 km/h
  • (D) 70 km/h
βœ… Correct Answer: (B) 60 km/h

Explanation: Speed = 420 / 7 = 60 km/h.

Explanation by: Mr. Dubey
Speed = 420 / 7 = 60 km/h.

πŸ’¬ Discussion


πŸ“Š Question Analytics

πŸ‘οΈ
27
Total Visits
πŸ“½οΈ
6 mo ago
Published
πŸŽ–οΈ
Mr. Dubey
Publisher
πŸ“ˆ
97%
Success Rate