Q. If the cost of 9 pens is ₹225, what is the cost of 15 pens?
✅ Correct Answer: (C)
₹375
Explanation: Cost per pen = 225/9 = 25 → 25 × 15 = 375.
Explanation by: Ankit Singh
Cost per pen = 225/9 = 25 → 25 × 15 = 375.