📊 Math
Q. If the cost of 9 pens is ₹225, what is the cost of 15 pens?
  • (A) ₹350
  • (B) ₹360
  • (C) ₹375
  • (D) ₹400
✅ Correct Answer: (C) ₹375

Explanation: Cost per pen = 225/9 = 25 → 25 × 15 = 375.

Explanation by: Ankit Singh
Cost per pen = 225/9 = 25 → 25 × 15 = 375.

💬 Discussion


📊 Question Analytics

👁️
9
Total Visits
📽️
16 d ago
Published
🎖️
Ankit Singh
Publisher
📈
89%
Success Rate