📊 Math
Q. A dealer buys an item for ₹3,600 and sells it to earn a profit of 12%. What is the selling price?
  • (A) ₹3880
  • (B) ₹3900
  • (C) ₹4032
  • (D) ₹4100
✅ Correct Answer: (C) ₹4032

Explanation: Profit = 12% of 3600 = ₹432. SP = 3600 + 432 = ₹4032.

Explanation by: Yami Thakur
Profit = 12% of 3600 = ₹432. SP = 3600 + 432 = ₹4032.

💬 Discussion


📊 Question Analytics

👁️
48
Total Visits
📽️
6 mo ago
Published
🎖️
Yami Thakur
Publisher
📈
83%
Success Rate