Q. A person earns 30% profit by selling a book for ₹390. What is the cost price?
✅ Correct Answer: (C)
₹300
Explanation: SP = 390 = 130% of CP; CP = 390 × 100 / 130 = ₹300.
Explanation by: Yami Thakur
SP = 390 = 130% of CP; CP = 390 × 100 / 130 = ₹300.