Q. Cost price of an article is ₹4,800 and loss is 6%. What is the selling price?
✅ Correct Answer: (B)
₹4,512
Explanation: Loss = 6% of 4800 = 288; SP = 4800 - 288 = ₹4,512.
Explanation by: Yami Thakur
Loss = 6% of 4800 = 288; SP = 4800 - 288 = ₹4,512.