Q. A pipe fills a tank in 18 hours. Due to a leak at the bottom, it is filled in 24 hours. In how many hours can the leak empty the tank?
β
Correct Answer: (B)
72 hours
Explanation: Leak rate = 1/18 − 1/24 = 1/72.
Explanation by: Kanak Sharma
Leak rate = 1/18 − 1/24 = 1/72.