Q. A train running at 54 km/h crosses a pole in 10 seconds. What is the length of the train?
β
Correct Answer: (C)
150 m
Explanation: Speed = 54×5/18 = 15 m/s → Length = 15×10 = 150 m.
Explanation by: Hriday
Speed = 54×5/18 = 15 m/s → Length = 15×10 = 150 m.