Q. A train 160 m long crosses a platform in 24 seconds at 48 km/h. What is the length of the platform?
β
Correct Answer: (C)
160 m
Explanation: Speed = 48×5/18 = 13.33 m/s → Distance = 13.33×24 = 320 m → Platform = 320−160 = 160 m.
Explanation by: Hriday
Speed = 48×5/18 = 13.33 m/s → Distance = 13.33×24 = 320 m → Platform = 320−160 = 160 m.