Q. Two trains of lengths 120 m and 180 m cross each other in 12 seconds moving in opposite directions. What is their relative speed?
β
Correct Answer: (C)
90 km/h
Explanation: Total length = 300 m → Speed = 300/12 = 25 m/s = 90 km/h.
Explanation by: Hriday
Total length = 300 m → Speed = 300/12 = 25 m/s = 90 km/h.