Q. A train moving at 72 km/h crosses a tunnel in 25 seconds. If the tunnel is 300 m long, what is the train length?
β
Correct Answer: (C)
200 m
Explanation: Speed = 20 m/s → Distance = 20×25 = 500 m → Train = 500−300 = 200 m.
Explanation by: Hriday
Speed = 20 m/s → Distance = 20×25 = 500 m → Train = 500−300 = 200 m.