Q. A train passes a man running at 6 km/h in the same direction in 12 seconds. If the train speed is 42 km/h, what is its length?
β
Correct Answer: (C)
120 m
Explanation: Relative speed = (42−6)×5/18 = 10 m/s → Length = 10×12 = 120 m.
Explanation by: Hriday
Relative speed = (42−6)×5/18 = 10 m/s → Length = 10×12 = 120 m.