Q. A train crosses a bridge 140 m long in 21 seconds at 60 km/h. What is the length of the train?
β
Correct Answer: (D)
210 m
Explanation: Speed = 60×5/18 = 16.67 m/s → Distance = 16.67×21 = 350 m → Train = 350−140 = 210 m.
Explanation by: Hriday
Speed = 60×5/18 = 16.67 m/s → Distance = 16.67×21 = 350 m → Train = 350−140 = 210 m.