Q. A train crosses a platform in 30 seconds and a pole in 10 seconds. What is the length of the platform if the train length is 100 m?
β
Correct Answer: (B)
200 m
Explanation: Speed = 100/10 = 10 m/s → Platform length = (30×10)−100 = 200 m.
Explanation by: Hriday
Speed = 100/10 = 10 m/s → Platform length = (30×10)−100 = 200 m.