Q. The marked price is 10% higher than the cost price. A discount of 10% is given on the marked price. In this kind of sale, the seller ?
β
Correct Answer: (C)
Losses 1%
Explanation: Let the cost price be Rs. 100.
So market price = 100 + 10% of 100 = 110
Selling price = 110 - 10% of 110 = 99.
So, net loss = 1%
Explanation by: Monu Rathod
Let the cost price be Rs. 100.
So market price = 100 + 10% of 100 = 110
Selling price = 110 - 10% of 110 = 99.
So, net loss = 1%
So market price = 100 + 10% of 100 = 110
Selling price = 110 - 10% of 110 = 99.
So, net loss = 1%