πŸ“Š Math
Q. A man reaches his office 20 min late, if he walks from his home at 3 km per hour and reaches 30 min early if he walks 4 km per hour. How far is his office from his house ?
  • (A) 20 km
  • (B) 16 km
  • (C) 14 km
  • (D) 10 km
βœ… Correct Answer: (D) 10 km

Explanation: Let distance = x km.
Time taken at 3 kmph : dist/speed = x/3 = 20 min late.
time taken at 4 kmph : x/4 = 30 min earlier
difference between time taken : 30-(-20) = 50 mins = 50/60 hours.
x/3- x/4 = 50/60
x/12 = 5/6
x = 10 km.

Explanation by: Bijay Kumar
Let distance = x km.
Time taken at 3 kmph : dist/speed = x/3 = 20 min late.
time taken at 4 kmph : x/4 = 30 min earlier
difference between time taken : 30-(-20) = 50 mins = 50/60 hours.
x/3- x/4 = 50/60
x/12 = 5/6
x = 10 km.

πŸ’¬ Discussion


πŸ“Š Question Analytics

πŸ‘οΈ
361
Total Visits
πŸ“½οΈ
4 y ago
Published
πŸŽ–οΈ
Bijay Kumar
Publisher
πŸ“ˆ
93%
Success Rate