Q. A train crosses a man walking at 6 km/h in same direction in 10 seconds. If the train speed is 42 km/h, what is the length of the train?
-
(A)
80 m
-
(B)
90 m
-
(C)
100 m
-
(D)
120 m
✅ Correct Answer: (C)
100 m
Explanation: Relative speed = (42−6)×5/18 = 10 m/s → Length = 10×10 = 100 m.