Q. A train passes a signal post in 10 seconds and a platform in 25 seconds. If the platform is 150 m long, what is the speed of the train?
-
(A)
36 km/h
-
(B)
45 km/h
-
(C)
54 km/h
-
(D)
60 km/h
✅ Correct Answer: (B)
45 km/h
Explanation: Train length = x; Speed = x/10; (x+150)/25 = x/10 → x=75 → Speed = 75/10 =7.5 m/s =45 km/h.